فروش قطعات تلویزیون

فروش قطعات اصلی و یا کیفیت انواع تلویزیون توسط شرکت تی وی آیفیکس.

تلویزیون های LED نسل جدید تر تلویزیون های LCD هستند. LED  مخفف دیود تشعشع نور می باشد. در این تلویزیون ها برای ایجاد روشنایی از لامپ های LED استفاده می کنند.

تلویزیون های LED به دو دسته ی FULL LED  و EDGE LED  تقسیم می شوند. درFULL LED  لامپ های ال ای دی درست در پشت صفحه، صف آرایی شده اند و قیمت آن ها گران تر است.

در EDGE LED لامپ های ال ای دی در اطراف صفحه تلویزیون یعنی حول چهارگوشه صفحه قرار دارند و باعث ایجاد نور در پشت صفحه می شوند و قیمت آن ها ارزان تر است.

به نور پس زمینه در تلویزیون های ال ای دی، LED BACKLIGHT گفته می شود. در تلویزیون های ال ای دی، میزان روشنایی و تاریکی هر قسمت کاملا جدا از هم می باشد.

°°°°°°

یک تلویزیون LED  در واقع یک تلویزیون  LCD می باشد که به جای داشتن نور پس زمینه معمولی لامپ های فلورسنت ( CCFL ) از دیود های ساطع کننده نور ( LED ) یا همان لامپ های نوری ال ای دی، به عنوان منبع نور در پشت صفحه ( نور پس زمینه ) استفاده می شود.

تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، هر دو دارای صفحه کریستال مایع هستند و در واقع در تلویزیون های ال ای دی، فقط منبع نور تغییر کرده است.

تلویزیون های ال ای ای نسبت به تلویزیون های ال سی دی از انرژی کم تری ( مصرف برق کم تر ) استفاده می کنند و ابعاد این تلویزیون ها نیز باریک تر می باشد.

نور دهی موضعی ( یعنی لامپ های ال ای کوچکی که می توانند در حاشیه یا در کل پس زمینه تی وی باشند )، نسبت به تلویزیون های ال سی دی، باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و کمک به خنک ماندن تلویزیون می کنند. فقط قیمت خرید این نوع دستگاه ها کمی گران می باشد.

نحوه کارکرد تلویزیون LED

نحوه کارکرد تلویزیون  LED یا نحوه نمایش تصویر در تلویزیون ال ای دی، به این صورت می باشد، که ابتدا پاور برد، برق را از طریق پریز برق و دوشاخه و کابل برق دریافت می کند و پاور برد، برق دهی به تمام قسمت های دستگاه را انجام می دهد.

سپس برق وارد مین برد یا همان برد اصلی دستگاه می شود. مین برد سیگنال و تصاویر را دریافت می کند و آن ها را پردازش می کند. همچنین مین برد صوت را نیز پردازش می کند، سپس تصایر و تمام اطلاعات پردازش شده توسط مین برد، به وسیله کابل LVDS وارد برد تیکان می شود.

سپس برد تیکان تصاویر را با کمک بک لایت، روی پنل دستگاه نمایش می دهد. در واقع مهم ترین قطعات در تلویزیون ال ای دی، پاور برد، مین برد، کابل LVDS، برد تیکان، بک لایت و پنل می باشند.

البته تلویزیون ال ای دی از اجزای دیگری نیز تشکیل شده است. خرابی هر یک از این قطعات، باعث روشن نشدن تلویزیون، اختلال در تصویر و صدا و مشکلات دیگر می شوند.

در صورت خرابی قطعه ای در تلویزیون، در صورت عدم امکان تعمیر، لازم است تا آن را تعویض کنید تا دستگاه شا به درستی کار کند.

تلویزیون LED از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

تلویزیون ال ای دی از قطعاتی همچون :

 • پنل کامل ( بک لایت و ماژول )،
 • برد پاور یا پاور برد( POWR BOARD )  یا برد تغذیه،
 • مین یا مین برد (MAIN BOARD )،
 • تیکان یا برد تایمر کنترل( T-CON BOARD ) ،
 • اینورتر ( INVERTER BOARD )،
 • بک لایت، backlight
 • پنل یا صفحه نمایش،
 • کابل LVDS، خازن،
 • فیوز،
 • مقاومت،
 • ریموت کنترل هوشمند
 • و… تشکیل شده است.

فروش پاور یا برد پاور یا برد تغذیه تلویزیون LED

پاور برد ( POWER BOARD ) یا برد تغذیه یا پاور سوپلای ( POWER SUPPLY )، تغذیه برق قسمت های مختلف دستگاه مثل مین برد، برد تیکان، بک لایت را به عهده دارد.

برد پاور در قسمت ورودی سیم برق قرار دارد. برد پاور، ولتاژ و آمپر لازم برای برد مین را تامین می کند. خرابی این قطعه باعث آسیب رساندن به برد مین می شود. در صورت خرابی برد پاور، ممکن است آسیب به برد مین وارد شود.

 اگر برد مین خراب شود، باید برد پاور نیز حتما تعویض شود. خرابی برد پاور می تواند باعث خاموش و روشن شدن تلویزیون شود.

در صورت خرابی پاور برد، برق به قسمت های مختلف دستگاه نمی رسد و در نتیجه عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می شود. همچنین برد پاور از نوع منبع تغیه SMPS می باشد.

همچنین مهم ترین عامل ایرادات و خرابی تلویزیون ال ای دی، نوسانات برق می باشد.

از آن جایی که تلویزیون دارای قطعات بسیار حساسی می باشد، در نتیجه نوسانات برق، می تواند به راحتی به هر یک از اجزای دستگاه شما آسیب وارد کند. بیشترین آسیب ناشی از نوسانات برق، روی برد پاور اتفاق می‌افتد.

فروش برد اینورتر یا برد راه انداز یا برد بالانسر تلویزیون LED

برد اینورتر ( INVERTER BOARD ) یا برد معکوس کننده یا برد راه انداز یا برد بالانسر، قطعه ای می باشد که باعث روشن شدن بک لایت ها ( لامپ های پشت پنل ) می شود.

برد اینورتر ولتاژ ورودی را از پاور برد دریافت می کند و سپس آن را معکوس می کند و به آی سی می دهد و باعث روشن کردن بک لایت می شود.

در واقع برای نمایش تصویر نیاز به یک نور یکدست می باشد تا تصاویر به خوبی دیده شوند. این نور در تلویزیون ال ای دی، توسط لامپ های ال ای دی تامین می شود. این لامپ ها توسط دستور برد اینورتر روشن می شوند.

همچنین به برد اینورتر برد راه انداز ال ای دی نیز گفته می شود. برد راه انداز ال ای دی در داخل برد پاور، وجود دارد که این قطعه وظیفه ی تامین انرژی لازم برای روشن کردن بک لایت ( لامپ های ال ای دی ) را به عهده دارند.

هر چند که برد راه انداز ال ای دی می تواند در برخی مدل ها به صورت مستقل نیز باشد.

فروش مین برد یا مادر برد تلویزیون LED

میبن برد (  MAIN BOARD) یا مادر برد یا برد اصلی، از مهم ترین قطعات در دستگاه می باشد که به تمام قسمت ها دستورات لازم را صادر می کند.

پردازش تصویر، صوت، ورودی های مختلف و ایجاد پالس تصاویر از وظایف مین برد می باشد.

این قطعه تمام اطلاعات در مورد دستگاه را در خود دارد.

قسمت های مختلف در دستگاه از قبیل حافظه رم، پردازشگر تصویر، ورودی کابل HDMI، ورودی و خروجی صدا، اتصال یو اس بی و… همگی بر اساس دستورات مین برد کار می کنند.

مین برد برق خود را از پاور برد دریافت می کند. مین برد تصاویر را پردازش می کند و تصاویر پردازش شده را به برد تیکان می فرستد.

همچنین این قطعه صدا را نیز پردازش می کند. خرابی مین برد، به معنای خرابی کل دستگاه می باشد. انگار که مغز دستگاه از کار افتاده است. از نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال ای دی می توان به:

 • روشن نشدن دستگاه،
 • خاموش شدن ناگهانی آن،
 • قطع شدن صدا،
 • قطع شدن تصویر،
 • پر رنگ شدن
 • یا سیاه و سفید شدن تصویر
 • و… اشاره کرد.

فروش برد تیکان یا برد تایمینگ تلویزیون LED

برد تیکان ( T-C0N ) یا برد برد تایمر کنترلر( TIME CONTROL BOARD ) ، تصاویر پردازش شده را از مین برد دریافت می کند و باعث ایجاد تصویر روی پنل می شود.

به عبارتی دیگر برد مین سیگنال پردازش شده رو میده به تیکان، تیکان اون تصویر رو، رو پنل درست می کنه یا تصویر رو تشکیل میده.

برد تیکان رابط بین مین برد و برد درایور می باشد. این قطعه در پشت پنل می باشد. برد تی کان، تصاویر پردازش شده را به برد درایور می رساند. همچنین نام های دیگر برد تیکان، TFT نیز می باشد.

فروش بک لایت تلویزیون LED

فروش قطعات تلویزیون
www.tvifix.ir

از مهم ترین قطعات تلویزیون بک لایت می باشد. بک لایت در واقع همان لامپ های ال ای دی پشت پنل هستند، بک لایت منبع نور می باشد. یعنی بک لایت نور تلویزیون را تامین می کند. بک لایت یا منبع نور باعث نمایش تصاویر در تلویزیون می شوند.

بک لایت تلویزیون های ال سی دی، لامپ فلورسنت و بک لایت تلویزیون ال ای دی لامپ های ال ای دی کوچک می باشد. در نتیجه بک لایت این دو تلوزیون با هم متفاوت می باشد.

نور شکلی از انرژی می باشد که توسط اتم آزاد می شود. دیود های نور افشان ( لامپ های ال ای دی ) که انبوهی از آن ها در تلویزیون های ال ای دی وجود دارد، که به مجموعه این لامپ های ال ای دی، بک لایت گفته می شود.

فروش پنل یا صفحه نمایشگر تلویزیون LED

پنل یکی دیگر از قطعات اصلی و مهم تلویزیون می باشد.

که تصاویر روی آن به نمایش در می آیند. صفحه نمایش از یک صفحه جلوی پنل و دیود های ساطع کننده نور تشکیل شده و این قطعه، جزء قطعات حساس می باشد.

فشار زیاد، نفوذ مایعات، وارد شدن ضربه، برخورد اجسام تیز و… با پنل، می تواند موجب خرابی و شکستگی آن شوند.

در صورت شکستن یا آب خوردگی پنل، چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد. همچنین تعویض پنل، بسیار گران می باشد.

فروش مدار استند بای تلویزیون LED

مدار استند بای، برای تغذیه توان MCU و سایر قطعات دستگاه طراحی شده است. در واقع حالتی در دستگاه می باشد که دستگاه شما به طور کامل روشن نشده است

تا زمانی که دستگاه شما به برق وصل باشد، شما به راحتی می توانید با فشار دادن دکمه ی پاور دستگاهتان را روشن کنید، این حالت در تلویزیون حالت استند بای نام دارد.

یعنی تلویزیون نه کاملا خاموشه ( چون به برق وصله ) و نه کاملا روشنه ( چون با دکمه ی کنترل خاموشش کردیم )، یه حالت ما بین داره. انگار تلویزیون تو خوابه و داره چرت میزنه. این مدار تو قسمت پاور برد قرار داره.

فروش آی سی برد پاور تلویزیون LED

آی سی سیستم کنترل با ولتاژ ایجاد شده توسط پاور کار می کند. در صورت خرابی آی سی، دستگاه کار نمی کند. از نشانه های خرابی آی سی برد پاور می توان به خاموش شدن ناگهانی دستگاه شاره کرد.

در صورت ویروسی شدن مین برد، تلویزیون مرتبا خاموش و روشن می شود، در این صورت لازم است تا آی سی حافظه دستگاه را تعویض کنید تا مشکل حل شود. در برخی ازمین برد ها، İC قابلیت تعویض را ندارد، در نتیجه لازم است تا کل مین برد تعویض گردد.

فروش خازن تلویزیون LED

خازن یکی از مهم ترین اجزای تلویزیون می باشد. از مهم ترین دلایل دیر روشن شدن تلویزیون ها، خرابی خازن های خروجی پاور دستگاه می باشد،

در صورتی که خازن به موقع تعویض نشود، روشن شدن تلویزیون می تواند بسیار طولانی شود و حتی ممکن است که روشن شدن دستگاه شما ساعت ها طول بکشد.

خازن صافی، به صورت موازی در مدار قرار گرفته است، در صورت خرابی این قطعه، برق به قطعات بعدی می رسد، اما قطعه صافی یا خازن هیچ اثر گذاری نخواهد داشت.

فروش کابل LVDS تلویزیون LED

یکی از مهم ترین کابل های موجود در تلویزیون ال ای دی، کابل LVDS می باشد.   این کابل بین مین برد و برد تیکان ارتباط برقرار میکند.

خرابی این کابل، باعث می شود تا تصاویر و اطلاعات به برد تیکان نرسند و در نتیجه تصویر روی صفحه نمایش ایجاد نشود. در صورت خرابی کابل LVDS لازم است تا آن را تعویض کنید.

فروش فیوز تلویزیون LED

فیوز وظیفه ی تغذیه قطعات در دستگاه را به عهده دارد. اگر این قطعه خراب باشد، جریان برق به قطعات بعدی دستگاه نمی رسد. ( همانطور که می دانید قطع فیوز باعث قطع جریان مدار و از کار افتادن دستگاه شما می شود ).

فیوز در ورودی جریان برق قرار دارد. وظیفه فیوز این است که در صورت وارد شدن جریان زیاد برق، مدار را قطع کند تا مدار آسیب نبیند و از برد محافظت کند.

فیوزها فارغ از شکل و اندازه متفاوت از نظر آمپر و تحمل بار مصرفی نیز با هم فرق دارند.(هرگز از یک تکه سیم بجای فیوز استفاده نکنید).

نکته: هرگاه فیوز دستگاهی سوخته باشد، در ۹۰درصد مواقع در برد تغذیه یا سایر بردها سوختگی و اتصال کوتاه وجود دارد بنابراین هرگز به تعویض فیوز سوخته بسنده نکنید و قبل از تست دستگاه تمامی مدارات را کنترل کنید.

توضیح در مورد شرکت تی وی آیفیکس

مجموعه تی وی آیفیکس یک مرکز تخصصی تعمیرات انواع لوازم خانگی از قبیل تلویزیون LED و فروش تخصصی انواع قطعات تلویزیون LED می باشد.

این مجموعه در تبریز مشغول به فعالیت می باشد، اما انواع قطعات تلویزیون ال ای دی را به شهرستان نیز ارسال می کند.

قطعات فروخته شده توسط این مجموعه، شامل گارانتی و ضمانت نامه معتبر فروش می باشد.

همچنین در صورت خرابی تلویزیون LED باید توجه داشته باشید که تعمیرات یا تعویض قطعه آن ها یک کار کاملا تخصصی می باشد، و بهتر است تا حتما توسط افراد متخصص و با تجربه انجام گیرد.

همچنین بخاطر حساسیت بالای قطعات تلویزیون ال ای دی، هر گونه اشتباه هنگام تعویض قطعات، می تواند منجربه خرابی سایر قطعات و خرابی کامل دستگاه شما شود.

برند های معروف تلویزیون LED

امروزه برند های مختلف و با کیفیت از تلویزیون های ال ای دی در بازار موجود می باشند. از معروف ترین برند های تلویزیون ال ای دی می توان به برند های:

 • ال جی ( LG
 • پاناسونیک ( PANASONIC )،
 • شارپ ( SHARP )،
 • توشیبا( TOSHIBA ) ،
 • سامسونگ( SAMSUNG ) ،
 • ایکس ویژن ( XVISION )،
 • سونی ( SONY )،
 • اسنوا ( SNOWA) ،
 • ویزیو ( VIZIO )،
 • فیلیپس  (PHILIPS )،
 • جی پلاس  ( G+ )،
 • میتسوبیشی ( MITSUBISHI )،
 • آر سی ای ( RCA )،
 • تی سی ال ( TCL) ،
 • هایسنس  ( HISENSE )،  
 • مگناوکس ( MAGNAVOX )،
 • جی وی سی  ( JVC )،
 • شیائومی ( XIAOMI )،
 • مارشال (Marshall) ,
 • حایر(HİER)
 • و… اشاره کرد.

ارسال قطعات تلویزیون به سراسر ایران

ارسال بردها و بکلایت LED به شهرستان یکی دیگر از خدمات مجموعه تی وی آیفیکس می باشد.

مرسولات تبریز در همان روز و به تمام نقاط کشور، طی یک روز کاری انجام می شود.

همچنین امروزه پیدا کردن قطعات اورجینال کمی سخت می باشد و در صورت استفاده از قطعات تقلبی، باعث آسیب رساندن به دستگاه شما می شود.

مجموعه تی وی آیفیکس تبریز مفتخر است تا اعلام کند که تمامی قطعات موجود در این مجموعه همگی اصل می باشند و شرکت در این مورد جدیت و حساسیت بسیار زیادی را اتخاذ کرده است.

هزینه و قیمت خرید قطعات تلویزیون

قیمت قطعات تلویزیون LED برای مدل های مختلف و برند های مختلف، متفاوت می باشد.

در نتیجه برای اطلاع دقیق از موجودی قطعات تلویزیون LED، لطفا با شماره تلفن های موجود در این صفحه تماس حاصل بفرمایید تا کارشناسان ما به تمام سوالات شما پاسخ دهند و شما را در رابطه با نحوه خرید قطعات تلویزیون LED راهنمایی کنند.

Behnam Seif

علاقمند به الکترونیک ، تعمیرکار تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس تلفنی
تماس با ما
WhatsApp icon
واتساپ